Knauf Knauf
Späť

4 kroky nevyhnutné pre odhlučnenie vašej domácnosti

4 kroky nevyhnutné pre odhlučnenie vašej domácnosti

Kto raz doma počul dupot z vrchného poschodia, ruch rannej premávky, alebo hlasnú hudbu z vedľajšieho bytu, veľmi dobre vie, ako veľmi dokáže nadmerný hluk vyrušovať a znepríjemňovať život.
 
Menej často si uvedomujeme negatívny vplyv na zdravie. Hlučné prostredie môže viesť k stresu, k únave aj k slabej koncentrácii, a následne aj k osobným problémom a nízkej produktivite, ale spôsobuje taktiež kardiovaskulárne problémy či poškodenia sluchu.
 
Pri návrhu nového domu, pri výbere bytu, alebo pri rekonštrukciách, je preto dôležité venovať mimoriadnu pozornosť zvukovej izolácií nových či odhlučneniu existujúcich stien. Spoločnosť Knauf v tejto súvislosti prináša 4 nevyhnutné kroky pre efektívne odhlučnenie vašej domácnosti.

image

1. Sadrokartónové steny a podhľady dokážu výborne akusticky izolovať
 
Motto „tehla je tehla“, s ktorou sa spája veľa mýtov, často zaznieva aj pri téme stavebnej akustiky, čiže zvukovej izolácie stien a stropov.
 
V skutočnosti je zvuková izolácia pri konštrukciách priečok so sadrokartónovými doskami neporovnateľne lepšia, ako pri murovaných stenách s rovnakou hrúbkou. Stena z tehál by sa musela zdvojiť, aby dosiahla rovnaké akustické hodnoty, ako priečka zo sadrokartónu.
 
Netreba pripomínať, že konštrukcie s malou hrúbkou – hlavne v čistom obytnom priestore – sú veľkým plusom. Aj napriek ľahkej konštrukcii sa na sadrokartónové steny dajú upevňovať skrinky, vykurovacie telesá a iné predmety a v dutinách sa dajú bez potreby sekania viesť rôzne inštalácie.
 
2. Pozrite sa na problém komplexne
 
Keď sa ľudia zamýšľajú nad zvukovou izoláciou svojho domova, vedia presne pomenovať, čo všetko vplýva na celkový akustický komfort. Ten je daný nielen tým, koľko hluku prenikne do miestnosti z ulice, alebo cez priečku so susedným bytom, čo odborníci vyjadrujú parametrom laboratórna vzduchová nepriezvučnosť. Rolu zohrávajú aj hladina krokového hluku v miestnosti a doba dozvuku.
 
Kým prvé dve veličiny určujú schopnosť konštrukcií tlmiť hluk vznikajúci mimo miestnosť, v ktorej sa nachádzame, tretia určuje schopnosť povrchov pohlcovať hluk vznikajúci v danej miestnosti a neodrážať ho späť.

3. Vyberte si správny materiál – sadrokartónové systémy KNAUF
 
Pre dosiahnutie optimálneho akustického komfortu je potrebné pri novej výstavbe zohľadniť všetky tri veličiny, prípadne pri rekonštrukcii už existujúceho priestoru určiť, čo spôsobuje najväčší problém.
 
Pri každom parametri akustického komfortu, pri vzduchovej aj krokovej nepriezvučnosti, rovnako ako pri dobe dozvuku – dokážu systémy suchej výstavby KNAUF výrazne pomôcť akustickej pohode v interiéroch.
 
Pre zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti je vhodné použiť protipožiarnu a zároveň akustickú sadrokartónovú dosku KNAUF RED PIANO, ktorá má pri cene štandardnej protipožiarnej dosky vlastnosti drahších druhov sadrokartónových dosiek špeciálne určených pre zvukovoizolačné konštrukcie. Kto má na odhlučnenie ešte vyššie nároky, je odporúčané zvoliť špeciálne dosky KNAUF DIAMANT a KNAUF SILENTBOARD.
 
Všetky tri dosky môžete využiť nielen pri realizáci priečok, ale aj pri akustickej izolácii stropných konštrukcií. Ak chcete vzduchovú nepriezvučnosť, ale hlavne krokový zvuk vylepšiť ešte viac, skombinujte ich so suchými podlahami KNAUF BRIO či Vidifloor. Pre výrazné zlepšenie doby dozvuku sú určené akustické dierované dosky KNAUF CLEANEO, so schopnosťou čistenia vzduchu vďaka obsahu prírodného Zeolitu.
 
Dôležité je, že systém suchej výstavby spoločnosti KNAUF je perfektná stavebnica, v ktorej je možné akustické sadrokartónové dosky rôzne kombinovať, voliť si šírku profilov a tým docieliť také výsledky, ktoré budú presne vyhovovať vašim priestorovým predstavám, akustickým požiadavkám a samozrejme i cenovým možnostiam.
 
Za zmienku tiež stojí možnosť využiť konštrukcie KNAUF aj tam, kde existujúca murovaná stena akusticky nevyhovuje. V takom prípade je riešením vybudovanie predsadenej sadrokartónovej priečky.
 
4. Dbajte na detaily a výber kvalifikovaných montážnych firiem
 
O akustickom komforte rozhodujú popri vhodne vybraných doskách KNAUF aj dôležité detaily, ktoré môžu celú snahu ľahko pokaziť. K najčastejším konštrukčným chybám patrí nedostatočná vzduchotesnosť konštrukcie, ktorá vzniká hlavne pre netesnosti v napojení priečok a podhľadov, postavenie priečok až na potery či napevno spojené podhľady so stropmi (bez priamych závesov).
 
Kúzelným slovom pre zvukovú izoláciu je prerušovanie zvukových mostov – čím menšie je akustické prepojenie prvkov steny, tým je zvuková izolácia lepšia. Okrem výberu vhodného systémového riešenia je preto dôležité vybrať si pre stavebné práce overenú certifikovanú realizačnú firmu či montážnika, ktorí prešli kvalitnými teoretickými a praktickými školeniami Knauf Academy.
 Do sadrokartónových stien môžete pokojne zavesiť obrazy, poličky, ale aj ťažšie nábytkové kusy, ako sú napríklad kuchynské skrinky.

Sadrokartónové priečky môžu mať omnoho lepšie akustické parametre než murované steny s rovnakou hrúbkou. Vhodná kombinácia sadrokartónových dosiek a minerálnej izolácie dokáže eliminovať všetky zvuky zo susednej miestnosti.

Zelené sadrokartónové dosky sú stvorené do vlhkých priestorov, ako sú napríklad domáce kúpeľne. Impregnácia v jadre aj na povrchu dosky zabezpečí, že steny v kúpeľni odolajú zvýšenej vlhkosti.

Do sadrokartónových konštrukcií netreba pracne sekať drážky na rozvody a vedenie inštalácii. Priečky môžu mať rozličnú hrúbku, aby sa do nich všetko bez problémov zmestilo.

Ochráťe všetky poklady vášho domova, bezpečnostnými konštrukciami zo špeciálnych sadrokartónových dosiek, ktoré sú pevné a extrémne odolné proti nárazom a mechanickému namáhaniu.

Systémové riešenia Knauf s protipožiarnymi sadrokartónovými doskami vykazujú vysokú odolnosť proti pôsobeniu ohňa. Môžete mať konštrukcie s požiarnou odolnosťou až 120 minút - čo je čas, ktorý vás ochráni pred ohňom.