Knauf Knauf
Späť

Atraktívny podkrovný byt celý z DIAMANTU

image

Iste mi dáte za pravdu, že medzivojnové domy majú svoje nezameniteľné čaro. A ak navyše stoja na okraji zeleného údolia, dokážu poskytnúť majiteľom či nájomníkom zrenovovaných bytov veľmi príjemné bývanie. Práve takto sa píše i novodobá história domu v Prahe 6, v ktorom zásadne zrekonštruovali priestory pod šikmou strechou. Znamenalo to vstavanie novej mezonetovej konštrukcie s dvomi samostatnými izbami, priestrannou kúpeľňou, technickou miestnosťou a moderným denným priestorom, v ktorom je obývačka spojená s kuchyňou. Všetko sa vyriešilo, ako inak, pomocou suchej výstavby, a to vrátane podláh. Dôvody boli jasné — v prvom rade rýchlosť realizácie, v druhom (no neposlednom), nízka hmotnosť konštrukcií.

DIAMANT pevný ako skala

Pri vstupe do bytu získate bezprostredne príjemný pocit. Jeho architektúra je totiž navrhnutá nielen prakticky, ale aj dizajnovo naozaj vydarene. Treba uznať, že veľmi príjemným dojmom pôsobí tiež farebné ladenie miestností, vrátane pohodlnej priestrannej kúpeľne. Je dobré, že práčka a sušička sa dali umiestniť mimo nej, v technickej miestnosti. Kúpeľňa tým získala na komforte. Technicky je podkrovie navrhnuté nadštandardne, čo zahŕňa okrem iného aj zabudované chladenie. Na hornom podlaží mezonetu sa okrem izby a toalety nachádza aj priestranná terasa s úžasným výhľadom na zelené okolie. Pri podrobnejšom skúmaní bytu neujde pozornosti viacero rôznych zákutí, ktoré boli väčšinou účelne využité napríklad ako úložné priestory, čo je, mimochodom, veľká výhoda obytných podkroví. Poďme sa však pozrieť na to, ako podkrovie realizovali. Dispozíciu bytu vytvorili pomocou sadrokartónových priečok a predstien. Hlavným materiálom bola pritom sadrokartónová doska Knauf DIAMANT 12,5 mm. Prečo práve DIAMANT? Pretože majiteľ chcel mať stopercentnú istotu, že ak sa rozhodne na ktorúkoľvek zo stien zavesiť obraz, poličku, skrinku alebo čokoľvek iné, bude mať takúto možnosť bez obáv, či to priečka unesie. Zvislé priečky majú teda konštrukciu W112 s dvojitým opláštením, doplnenú izoláciou Knauf Insulation. Požiadavkou na predsteny 623 s jednou doskou DIAMANT zas bolo zvládnutie náhodného mechanického namáhania, a to najmä v detskej izbe. Priečky sa kotvili do OSB dosiek, ktoré ukladali na pôvodný, no očistený drevený záklop. Tam, kde sú priznané šikminy, je podhľad aj z dôvodu požiarnej odolnosti z červených dosiek RED Piano. Pod plechovú strešnú krytinu je vložená hydroizolačná fólia, tepelná izolácia, konštrukcia z CD profilov, parotesná fólia a doska RED Piano. Mimochodom, sadrokartonári Tomáš Herodes a Marek Filaga dbali na to, aby bolo všetko zo systému Knauf – to znamená nielen dosky, ale aj penetrácia, fólie, izolácia atď. Mohli sa pritom spoľahnúť aj na pomoc odborného poradcu Davida Šímu (Knauf). Aby mohlo mať podkrovie dve podlažia, bolo nutné vystuženie konštrukcie oceľovými nosníkmi, ktoré sa obkladali protipožiarnymi doskami RED Piano. Ak máte pocit, že miestami vidno pôvodné strešné trámy, ste na omyle. Sú to opláštené nosníky, ktoré majú na povrchu drevenú dyhu. Efekt je však dokonalý.

Kúpeľni z DIAMANTU vlhkosť neprekáža

image

V konštrukcii priestrannej a vkusne navrhnutej kúpeľne napodiv nenájdeme impregnované zelené dosky. Aj tu sa uplatnil DIAMANT. Veď prečo nie, keď je doska DIAMANT odolná aj proti vlhkosti, navyše spĺňa už spomínané požiadavky majiteľa na pevnosť? Ako nám prezradil Tomáš Herodes, s materiálmi Knauf pracujú už 12 rokov a na 90 % používajú všetky systémové komponenty. Kúpeľňa v tomto byte nebola výnimkou, takže na zoznam materiálov patrila tekutá hydroizolácia Knauf, penetrácia, flexibilné lepidlo Flexkleber na obklady a dlažbu a škárovacia hmota Fugenbunt.

Kvalita a precíznosť na prvom mieste

Z DIAMANTU sú urobené aj všetky možné výklenky, poličky a niky, ktoré v byte nájdeme. Jednoducho, jeden materiál na všetko. Asi najviac práce mali podľa slov Tomáša Herodesa s rohmi, pretože všetky sú ručne frézované. „Robíme to takto pretože chceme, aby bol roh presný, rovný a pevný. Podľa nášho názoru je to zároveň pekné riešenie, ak ho porovnáme s hliníkovým rohom.“ Povrchovú úpravu priečok a predstien sa na väčšine plôch realizovali v kvalite Q3. Ako základný tmel poslúžil Uniflott. Stavba trvala približne 4 mesiace a zdá sa, že všetko dopadlo na jednotku. Majiteľ sa môže tešiť na skutočne pohodlné bývanie v atraktívnom prostredí.Do sadrokartónových stien môžete pokojne zavesiť obrazy, poličky, ale aj ťažšie nábytkové kusy, ako sú napríklad kuchynské skrinky.

Sadrokartónové priečky môžu mať omnoho lepšie akustické parametre než murované steny s rovnakou hrúbkou. Vhodná kombinácia sadrokartónových dosiek a minerálnej izolácie dokáže eliminovať všetky zvuky zo susednej miestnosti.

Zelené sadrokartónové dosky sú stvorené do vlhkých priestorov, ako sú napríklad domáce kúpeľne. Impregnácia v jadre aj na povrchu dosky zabezpečí, že steny v kúpeľni odolajú zvýšenej vlhkosti.

Do sadrokartónových konštrukcií netreba pracne sekať drážky na rozvody a vedenie inštalácii. Priečky môžu mať rozličnú hrúbku, aby sa do nich všetko bez problémov zmestilo.

Ochráťe všetky poklady vášho domova, bezpečnostnými konštrukciami zo špeciálnych sadrokartónových dosiek, ktoré sú pevné a extrémne odolné proti nárazom a mechanickému namáhaniu.

Systémové riešenia Knauf s protipožiarnymi sadrokartónovými doskami vykazujú vysokú odolnosť proti pôsobeniu ohňa. Môžete mať konštrukcie s požiarnou odolnosťou až 120 minút - čo je čas, ktorý vás ochráni pred ohňom.