Knauf Knauf
Späť

Tri veľké výhody drevostavieb

Plánujete stavať? Kvalitná montovaná drevostavba vám dokáže ušetriť čas, no tento spôsob výstavby prináša aj finančnú úsporu a uchráni vás od kopy starostí.

Vhodne zvolený spôsob výstavby vám môže ušetriť čas, peniaze a nervy – práve to sú výhody, ktoré určite oceníte pri montovanej drevostavbe. Stavba domu je náročné obdobie. Zároveň ide často o finančný záväzok na celý život, je preto namieste poriadne si premyslieť nielen to, ako bude dom vyzerať a aký bude veľký, ale aj to, z čoho ho postavíte.

1. Rýchlosť výstavby

Koľko presne trvá stavba montovaného drevodomu? „Kto je na jeseň pripravený, na Vianoce už môže bývať,“ hovorí Ing. Róbert Lukáč, konateľ firmy WHC, ktorá realizuje montované drevostavby už 20 rokov. „Keď máte stavebné povolenie a vyriešené financovanie tak, že sa v septembri dá začať s výrobou domu, v decembri sa môžete sťahovať do nového,“ upresňuje. „Akýkoľvek veľký dom vieme v hale vyrobiť do dvoch týždňov. Cez víkend ho potom naložíme na kamión, aby sme sa v pondelok mohli pustiť do montáže na vašom pozemku. Menší dom obvykle zmontujeme asi za tri dni a do piatka je už položená aj strešná krytina. Väčšia alebo zložitejšia stavba je za týždeň dokončená do takého stavu, aby do nej nepršalo. A do troch mesiacov od zadania do výroby už môžete bývať v novom dome.“
To, že čas sú peniaze, je známa pravda. A pri stavbe domu to môže byť naozaj pekná suma. Ak totiž počas výstavby platíte popri hypotéke aj podnájom, je veľký rozdiel, či to trvá rok a pol, alebo tri–štyri mesiace. Rýchla výstavba, ktorá je typická práve pre montované drevostavby, je teda veľkou prednosťou.
 

2. Stavba bez starostí

Výstavba montovaného drevodomu je rozdelená na dve časti – výroba a montáž. Zostaveniu domu na parcele predchádza výroba jednotlivých dielov v hale. Tento postup prináša hneď niekoľko výhod.
Diely, ktoré obvykle predstavujú celé steny domu, majú hotové zateplenie aj fasádu, sú v nich osadené okná a urobená príprava na elektroinštaláciu a ďalšie rozvody. Pri jednoduchších strechách sa podobne vyrobia aj strešné panely. Pri komplikovanejších sa krov pripraví tak, aby bola na stavbe nachystaná kompletná skladačka z presných dielov. Vďaka tomu je čistá výstavba bez odpadu a potreby skladovania množstva materiálu na pozemku jednou z výhod montovaných drevostavieb. Ďalšou je rýchlosť montáže. A to nielen pre majstrov, ktorí majú s hotovými dielmi na stavbe už len minimum práce. Prináša komfort aj pre stavebníka-investora, ktorý nemusí zháňať murárov, zvlášť tesárov a ďalších remeselníkov a koordinovať rôzne firmy. Tým ušetrí nemálo času, a najmä starostí. „Všetko vám dodá jedna firma. Stačí, keď si vyberiete typ konštrukcie a štádium dokončenia,“ popisuje Ing. Róbert Lukáč. „Najčastejšou voľbou je holodom, kedy je stavba zvonka hotová, zvnútra je vymaľovaná nabielo a na podlahách je betónový poter alebo suchá podlaha Brio. Interiér si potom majitelia dokončia buď sami, alebo v spolupráci s interiérovým dizajnérom.“
 

3. Kvalita a parametre

Pozitívom systému montovaných drevostavieb je kvalita. Jednotlivé diely sa zostavujú vo výrobnej hale na montážnom stole, kde je všetko vopred namerané, pripravené a dostupné. Vďaka tomu sa dá dosiahnuť vysoká presnosť a dokonale vyhotovené detaily. Samozrejme, podmienkou je vybrať si certifikovanú firmu, ktorá má odskúšaný systém výroby a kontroly kvality a používa špičkové moderné materiály. „Základom konštrukcie je drevo s presnými rozmermi. Na opláštenie stien používame dosky KNAUF Diamant X. Ide o robustné konštrukčné dosky, ktorých prednosťou je univerzálnosť – fungujú ako statické stuženie stien a majú výborné akusticko-izolačné vlastnosti. Sú veľmi pevné a odolné.“ vysvetľuje Ing. Lukáč.

KNAUF prináša na Slovensko kvalitné stavebné systémy pre drevostavby.

image

Kvalitná montovaná drevostavba vám poskytne pohodlné a zdravé bývanie so súčasnými funkčnými parametrami. Jej výhody však oceníte už počas výstavby.

image

Budúce pohodlie bývania v drevodome ovplyvňujú moderné materiály použité na konštrukciu panelov, ako sú špičkové sadrokartónové dosky KNAUF Diamant X. Ich vlastnosti, ku ktorým patrí napríklad výborná akustická izolácia, spĺňajú všetky nároky užívateľov na komfortné obytné prostredie.

Super rýchlá montáž

image
image

Super rýchlej montáži domu na pozemku predchádza výroba samotných panelov. V podmienkach výrobnej haly môže všetko prebiehať efektívne, presne, a najmä pod kontrolou.

image
image

Keďže stavba sa montuje z hotových panelov, ktoré sa vopred vyrobia v hale, na pozemku rastie neuveriteľne rýchlo – jednoduchý bungalov firma zmontuje na pripravených základoch asi za tri dni, väčší a komplikovanejší poschodový dom do dvoch týždňov.

Opláštenie doskami KNAUF Diamant X

image

Opláštenie doskami KNAUF Diamant X vytvára mimoriadne pevné a odolné steny – robustné impregnované dosky odolajú vlhkosti aj nárazom a na ľubovoľnom mieste na ne môžete uchytiť nielen obrazy, ale aj police či kuchynské skrinky.Do sadrokartónových stien môžete pokojne zavesiť obrazy, poličky, ale aj ťažšie nábytkové kusy, ako sú napríklad kuchynské skrinky.

Sadrokartónové priečky môžu mať omnoho lepšie akustické parametre než murované steny s rovnakou hrúbkou. Vhodná kombinácia sadrokartónových dosiek a minerálnej izolácie dokáže eliminovať všetky zvuky zo susednej miestnosti.

Zelené sadrokartónové dosky sú stvorené do vlhkých priestorov, ako sú napríklad domáce kúpeľne. Impregnácia v jadre aj na povrchu dosky zabezpečí, že steny v kúpeľni odolajú zvýšenej vlhkosti.

Do sadrokartónových konštrukcií netreba pracne sekať drážky na rozvody a vedenie inštalácii. Priečky môžu mať rozličnú hrúbku, aby sa do nich všetko bez problémov zmestilo.

Ochráťe všetky poklady vášho domova, bezpečnostnými konštrukciami zo špeciálnych sadrokartónových dosiek, ktoré sú pevné a extrémne odolné proti nárazom a mechanickému namáhaniu.

Systémové riešenia Knauf s protipožiarnymi sadrokartónovými doskami vykazujú vysokú odolnosť proti pôsobeniu ohňa. Môžete mať konštrukcie s požiarnou odolnosťou až 120 minút - čo je čas, ktorý vás ochráni pred ohňom.