Knauf Knauf
Späť

BORY MALLBORY - nová štvrť Bratislavy

BORY MALL

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O STAVBE
       
Názov stavby:   Bory Mall
Umiestnenie:   Bratislava
Účel stavby:   retail
Realizácia:   2013 - 2014
Architekt:     Massimiliano Fuksas Architects
Projektant:   OBERMEYER HELIKA s. r. o.
Developer:   Penta Real Estates s.r.o.
Generálny dodávateľ:   Penta Real Estates s.r.o.
Realizátor suchej výstavby:   PROSARD s.r.o.
Systémové riešenia Knauf: Knauf RED Piano, Knauf Fireboard, Knauf Multi-Finish M plus

V Bratislave vzniklo v posledných  20 rokoch veľa developerských projektov. Žiaden sa však nedá veľkosťou a komplexnosťou porovnať s projektom Bory. Ide o prvý development takéhoto rozsahu na Slovensku. Spája v sebe výnimočné možnosti nákupu, miesta na relax, občiansku vybavenosť, administratívne priestory a rezidenčné komplexy. Projekt Bory je situovaný v západnej časti Bratislavy medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou. Nová mestská časť, ktorá by tu mala v najbližších rokoch vyrásť pod taktovkou spoločnosti Penta Investments, patrí medzi najrozsiahlejšie projekty uceleného developmentu v Bratislave. Filozofiou projektu, ktorá je v rámci Bratislavy pomerne ojedinelá, je vybudovať v zóne najprv dostačujúcu infraštruktúru a občiansku vybavenosť, ktoré v západnej časti Bratislavy zatiaľ chýbali. Okrem priľahlých mestských častí má občianska vybavenosť slúžiť a zjednodušiť bežný život aj obyvateľom Záhoria.
 

Projekt

Výstavba Bory Mall začala v januári 2013 a je súčasťou prvej etapy novej mestskej štvrte BORY. Bory Mall je svojou veľkosťou  nadregionálne nákupno - zábavné centrum, ktoré bude slúžiť nielen obyvateľom blízkych mestských častí, ale aj návštevníkom zo Záhoria. Nové centrum prináša moderný koncept zameraný na rodiny. S rozlohou 54 000 m2 sa Bory Mall zaradilo medzi najväčšie nákupné centrá na Slovensku. Zákazníci tu nájdu kvalitné tovary a služby, rozmanité zákutia pre chvíľky pohody, či aktívny relax. Súčasťou je aj moderný multiplex CINEMAX, ktorý má 12 kinosál a jedinečnú technológiu IMAX. Okrem BUPPI – detského sveta sa deti môžu zahrať v detskom kútiku Time Out či prevádzke Mojemesto, kde sa na chvíľu stanú poštármi, lekármi aj moderátormi.
Z pohľadu architektúry svojim návštevníkom ponúka výnimočné prvky z dielne svetoznámeho talianskeho architekta Massimiliana Fuksasa. Od začiatku bolo cieľom vytvoriť príjemné prostredie, čo z nášho pohľadu o.i. znamená mať v centre aj prirodzené svetlo.  To zabezpečuje 162 zabudovaných svetlíkov, ktoré spolu s priestrannými pasážami zabezpečujú celkový pocit vzdušného priestoru. Unikátom je otvorená záhrada priamo v strede nákupného centra s názvom Tornádo. Jej názov je odvodený od svojho špecifického tvaru, ktorý pripomína vír – tornádo. Len pre zaujímavosť, každý spoj tohto unikátneho architektonického prvku je originálny, žiadna časť nie je identická. Je to ukážka takzvanej parametrickej architektúry. Priamo v Tornáde sú vysadené borovice, ktoré symbolizujú okolité borovicové háje, z ktorých aj názov BORY vznikol.

Okrem štandardných systémov suchej výstavby bez stavebno-fyzikálnych požiadaviek, ako napr. estetické podhľady a deliace priečky, sa v tomto objekte vyskytuje veľké množstvo protipožiarnych konštrukcií. Ide o systémy priečok W112 a W116 s požiarnou odolnosťou EI30 – EI120 a šachtových stien W629, EI30 – EI90. Osvedčilo sa použitie nových konštrukcií šachtových stien skúšaných bez minerálnej izolácie. Osobitný prístup si vyžiadali samonosné podhľady použité v únikových chodbách po celom obvode budovy. Systémy K219 s doskami Fireboard boli navrhnuté ako podhľady vo funkcii samostatného požiarneho predelu s požiarnou odolnosťou EI60 a EI90. Tieto samonosné podhľady boli ideálnym riešením pre tento prípad, keďže závesy klasického zaveseného  podhľadu nebolo možné upevniť do nosného stropu, kvôli veľkému množstvu inštalácií v medzipriestore podhľadu.
V objekte Bory Mall našla svoje uplatnenie, u spracovateľov obľúbená, celoplošná stierka Knauf Multi-Finish M plus. Táto sadrová stierka sa štandardne nanáša strojným zariadením Knauf Ritmo Powercoat. Požiadavka na povrchy sadrokartónových konštrukcií od investora bola Q3 a Q4, čo pri jednoduchom spracovaní stierky a strojnom nanášaní bolo možné dosiahnuť s ľahkosťou.
 

UMIESTNENIE

841 06 Lamač-Bratislava-Lamač - Lamač, Bratislava IV, Slovensko

Nájsť cestu

Súvisiace stránkyDo sadrokartónových stien môžete pokojne zavesiť obrazy, poličky, ale aj ťažšie nábytkové kusy, ako sú napríklad kuchynské skrinky.

Sadrokartónové priečky môžu mať omnoho lepšie akustické parametre než murované steny s rovnakou hrúbkou. Vhodná kombinácia sadrokartónových dosiek a minerálnej izolácie dokáže eliminovať všetky zvuky zo susednej miestnosti.

Zelené sadrokartónové dosky sú stvorené do vlhkých priestorov, ako sú napríklad domáce kúpeľne. Impregnácia v jadre aj na povrchu dosky zabezpečí, že steny v kúpeľni odolajú zvýšenej vlhkosti.

Do sadrokartónových konštrukcií netreba pracne sekať drážky na rozvody a vedenie inštalácii. Priečky môžu mať rozličnú hrúbku, aby sa do nich všetko bez problémov zmestilo.

Ochráťe všetky poklady vášho domova, bezpečnostnými konštrukciami zo špeciálnych sadrokartónových dosiek, ktoré sú pevné a extrémne odolné proti nárazom a mechanickému namáhaniu.

Systémové riešenia Knauf s protipožiarnymi sadrokartónovými doskami vykazujú vysokú odolnosť proti pôsobeniu ohňa. Môžete mať konštrukcie s požiarnou odolnosťou až 120 minút - čo je čas, ktorý vás ochráni pred ohňom.